neděle 23. října 2005

Taky nečtu cestopisy :-)

Z rozhovoru Milana Fridricha (mimojiné autor vynikajících fejetonů pro magazín HN "Víkend) se Zuzanou Řezníčkovou (Master Foods, Eurotel, ČSA, Mediatel):
HN: Váš přístup k životu si žádá hodně individualismu a energie. Skutečně vám nevadí samota s tím spojená? Není to póza?
ZŘ: Na židli generálního ředitele zjistíte, že jste sám, a nic s tím nenaděláte. Zvlášť když firma prochází změnami, čas od času někomu dojde dech. Já si to ale nemůžu dovolit. Když vytáhnu bílý prapor, tak všichni znejistí. A tak si slabost dovolím, jen když jsem sama, a sama si také musím najít způsob, jak se dobíjet.

HN: Ačkoliv vypadáte jako solitér, zdá se, že potřebujete úzký tým. A taky jisté porozumění.
ZŘ: Vždy jsem chtěla v týmu lidi v něčem lepší, než jsem já. Věřila jsem si, že jsem dobrá. Neměla jsem strach, že mě překonají, protože jsem věděla, že takový tým pomáhá i mé kariéře. Úspěch je kolektivní věc.

HN: Řekněte mi příklad, kdy jste byla na konci sil a chtěla všeho nechat.
ZŘ: To se mi stalo v aeroliniích. Je to zvláštní podnik. Dospěla jsem k závěru, že nemám šanci věci změnit. Že mě to jen ničí. Bylo to pro mě velmi těžké, ale uvědomila jsem si, že jsem zvyklá na profesionální firmy a státní podnik má pravidla, která některý člověk těžko přijímá.

HN: O co jde?
ZŘ: Ten podnik se hodně bojí změn a je tam v něčem zvláštně zlé prostředí. Nemohou za to ti lidé, kteří tam pracují. Je to spíš systémem, který lidi semele.

HN: Máte sebereflexi. Přišla se zkušenostmi?
ZŘ: Myslím, že sebereflexe mám až moc. Jsem k sobě tvrdá. Každý večer si v hlavě přehrávám den a přemýšlím, co jsem udělala špatně a co dobře. Mám někdy pocit, že jsem nudný patron. Hledám v sobě sebedůvěru, nebo pochybuji. Jsem těžký introvert. V práci to ale maskuji. (smích)

HN: Z čeho vychází vaše samotářství? Jste taková odjakživa?
ZŘ: Možná i z toho, že jsem celý den obklopená lidmi. Nejradši se večer zavřu doma, moc nemluvím, čtu si, poslouchám rádio a přemýšlím. Naliji si skleničku a jsem sama se sebou. To je můj způsob života. Jsem hltač knih. Čtu téměř všechno kromě cestopisů. Hlavně beletrii.


HN: Co pro ambiciózní samotářskou manažerku znamená svoboda?
Všechno. Nenávidím, když někdo něco na druhém uzurpuje. Manipuluje ho. Sama to ale někdy dělám. Svobodu potřebuji, ale ne vždy ctím. Jsem skutečně rozporuplný člověk. Ale uvědomuji si své chyby.

celý rozhovor: "Zuzana Řezníčková: Emoce od práce patří", "proč ne?" - life style magazín HN 4/2005

Václav Havel a reality show

Zajímavé postřehy Václava Havla k reality show, z rozhovoru který s ním vedla Jana Machalická pro Lidové Noviny. Zajímavé neznamená, že s nimi souhlasím, ale Havlovy zkušenosti, znalosti a pevné morální postoje činí jeho názory kvalitním materiálem k přemýšlení.
LN Do Česka právě dorazily reality show, vysílají je obě komerční televize. Jste tím pobaven, nebo pobouřen?
VH: Především to nemohu stále sledovat, protože to běží pořád, ale když mám trochu času, dívám se - to doznávám. A mám z toho velmi smíšené pocity. Já bych to jednorázově neodsoudil, ale zároveň v tom vidím něco strašně podezřelého. Zažil jsem život v izolaci nebo v kolektivu, který jsem si nevybral. Byl to život mnohem drsnější než v nějakých vilách, netrval dny, ale roky, a vím, co to s lidmi dělá, jak se mění a jak se v nich probouzejí naprosto nepravděpodobné zášti a nenávisti. Něco jiného je izolace studijní; existují mnoho let univerzity, které se tím zabývají. Schválně izolují studenty jako vězně a dozorce a studují, jak tato situace ovlivňuje psychiku, a co v ní probouzí. Mimo jiné: jeden důležitý myslitel a experimentátor z této oblasti Philip Zimbardo dostane letos cenu Vize 97. Dělat ale toto všechno jenom kvůli sledovanosti a zisku, poštvávat lidi, aby si šli na nervy, to je podle mne nemravné. A k tomu ještě to příšerné dojímání - někdo dvacet dní nevidí svou ženu, a pak před televizí půl hodiny demonstruje, jak ji miluje a líbe ji na ucho - ve mně to budí velké podezření. Celé to je takové divné, nepříjemné, lezou po mně slimáci, když to vidím. Nutno říct, že na Primě je to lepší než na Nově, kde není nic rozumět, jen občas člověk zaslechne sprosté slovo. Na druhé straně velikým tématem k zamyšlení je šílená přitažlivost těchto programů.

LN Je to rafinovaný formát.

VH: To nevím, ale je strašně zvláštní, jak to každý sleduje, včetně intelektuálů, kteří se tomu posmívají, ale nepřepnou to. Co je na tom tak přitažlivé?

LN Ta strašidelná blbost...

VH: Dobře, ale čím to je, že je blbost tak hrozně přitažlivá, to jsme tedy všichni mnohem blbější než si myslíme?

LN Fascinující je primitivnost soutěžících, jejich hodnotové žebříčky zahrnují záležitosti první signální soustavy.
VH: Oni jsou k tomu ale těmi televizemi dohnáni. Mě strašně pobuřuje, že jim zakazují číst knihy a přitom mají k dispozici neomezené množství alkoholu, to znamená, že z nich předem dělají flamendry. Nesmějí mluvit o politice, takže jim nakonec nezbude než mluvit jen o sexu, televize je do toho tlačí. Dokážu pochopit někoho, kdo potřebuje hodně peněz a rozhodne se tam jít. Proč ale nesmí číst? Zřejmě proto, aby ho četba neodváděla od rostoucího vzteku, který dělá ten pořad atraktivní. Ti lidé se tam nesmějí zajímat o stav světa. Pouze o to, kdo jde komu na nervy a kdo chce s kým zalézt pod peřinu. A to vše kvůli zisku televize. Nejsem tím osobně rozhořčen. Jenom chladnokrevně konstatuji, že je to nemorální.

LN Jsme tedy úpadková společnost, když nás takové záležitosti vzrušují?
VH: Kdo my? To je stav celého euroamerického civilizačního okruhu, ty jiné okruhy mají ještě větší a jiná trápení. V civilizačním vývoji je cosi nebezpečného, varovného a člověk si klade otázku, zda musí dojít k několika katastrofám, aby se lidstvo vzpamatovalo, či co se musí stát - o tom existují knihovny analýz. Rozhodně bych neřekl, že ve sledování těchto pořadů na Primě a na Nově spočívá zrůdnost českého národa - to je celosvětový fenomén.

celý rozhovor: „Václav Havel: Vadí mi to příšerné dojímání“, LN 17. září 2005

pondělí 17. října 2005

Principy, meč a dobrý úmysl

Naprosto přesný popis toho, co umožnilo Margaret Thatcherové zvládnout svůj extrémně obtížný úkol podal ve čtvrtečních Hospodářských novinách Tomáš Ježek:
Lady Thatcherová je mimořádná a úžasná ve dvou věcech. Vždy přesně a neobyčejně ostře věděla, které jsou to ty pravé hodnoty, ona zlatá zrna, z nichž vyrůstá naše euroamerická civilizace. Včas a neomylně dokázala rozpoznat ty, kteří dávají do oběhu falešné mince, a tvrdě proti nim zaútočit. Věděla vždy jasně, co je dobro a co zlo, ale hlavně, že jde o život, když se dobro a zlo začnou relativizovat, když se začne provozovat to, čím se zejména mysl intelektuála vyznačuje, totiž nebýt nikde zakotvená a být dokonce pyšná na svoji nezaujatost….
… Svým způsobem je mnohem těžší neztratit ani z očí, ani z mysli ona zlatá zrna, která zanechala tradice a velké postavy minulosti … a samozřejmě její milovaný učitel F. A. Hayek – než tato zrna poprvé vyrýžovat. Kolik tisíc tun písku, žvástů a harampádí na ně totiž denně vyklápějí různí sociální inženýři, architekti nových světových pořádků, antiglobalisté, nenávistníci a řečníci na mezinárodních konferencích…
… Nebýt politických velikánů, jako je Margaret Thatcherová, ona zlatá zrna by sice ze světa nezmizela, byla by však zavalena horou hlušiny. A to je ta druhá věc, v níž je Margaret Thatcherová úžasná – dokáže ony pravé hodnoty vášnivě bránit a ubránit…
… Margaret Thatcherovou nevede totiž jen její skvělý instinkt. Je to též pracně a systematicky získaná znalost zejména historie a ekonomie. Vše podstatné má přečteno a prostudováno. Se všemi důležitými lidmi, s nimiž stálo za to mluvit, hovořila a vyslechla je…
… Margaret Thatcherové pomohly zdravý selský rozum a instinkt vyfiltrovat z úctyhodného množství textů a rozhovorů vždy jen to, co posilovalo její paradigma utvořené ze zlatých zrn. Měla tak vždy spolehlivé vodítko, když šlo o to, co se má zahodit do koše a co si ponechat.

celý text: Tomáš Ježek: „Thatcherová – instinkt a píle“, Hospodářské noviny, 13. října 2005

Zkrátka: jde „jen“ o to vybrat ty správné Principy a potom už je „jen“ nekompromisně („brutálně“, řekli by Jack Welch a profesor Souček :-) použít na aktuální problémy.
Simple but not easy.

neděle 14. srpna 2005

Three Colors

I remember those strong feelings Blue, White and Red left me in after seeing them at Febiofest festival in January 1995. Unfortunately since those Kieślowski’s masterpieces are typical examples of what I call “iceberg movies” (it’s gorgeous but you feel there is still much more you don’t see (90% in iceberg case actually ;-), something that is more fascinating than you can even imagine), it was quite difficult those days to see it as many times as necessary to discover hidden parts and meanings. So the urge to do it was finally dissolved “owing to man's unique ability to be distracted from spiritual matters by everyday trivia.” :-)
However, ten years after we are fortunately living in globalized-1-Click-order-worldwide-delivery times so my Three Colors Trilogy landed at my desk one week after I decided to have it.
Actually, when we see great movies after several years again, we never see the same movie – we changed, the world changed in the meantime. But we do see outstanding movie again – because principles and values that are embodied in them are forever valid. And after you see it (with your finger at pause button) there it a time for analysis - and there comes another great tool we got since this film was made – instant access to dozens of great views at Three Colors.
Some of the best I found are below.

So if you’d like to see some perfect pictures of freedom, dealing with huge loss, reinventing yourself, (un)equality, friendship, betrayal, candor, help, fear, faith, hope – and love above them all, Three Colors is a great choice.

sobota 13. srpna 2005

„Vždyť je to jasné, copak to nevidí?“

Mezi spisovateli se traduje jedno velice staré úsloví: „Problémy s formulací věty vždy vypovídají o neujasněném myšlení. Nikoli větu, ale myšlenku, která je jejím základem, je potřeba nejprve uspořádat a projasnit.“ Píšeme-li, usilujeme o komunikaci se sebou samými. Nejasná věta se vymyká naší schopnosti porozumět. Práce na formulaci věty, tj. na tom, co se obvykle považuje za komunikaci, nemůže problém vyřešit. Musíme nejdříve propracovat své vlastní pojmy, abychom byli schopni rozumět tomu, co se pokoušíme vyslovit – a teprve potom můžeme větu napsat.
Usilujeme-li o komunikaci a to prostřednictvím jakéhokoli média, naše první otázka musí znít: „Je tato komunikace směrována do rámce a rozsahu příjemcova vnímání? Dokáže ji přijmout?“
„Rozsah vnímání“ je fakticky fyziologické povahy a většinou (i když ne zcela) je dán fyzickými omezeními lidského těla. Když však hovoříme o komunikaci, nejdůležitější omezujícími faktory vnímání jsou obvykle spíše kulturní a emocionální než fyzické povahy. To, že fanatiky nelze přesvědčit racionálními argumenty, víme již celá tisíciletí.
Dnes již začínáme chápat, že nám nescházejí „argumenty“. Fanatikové nejsou schopni přijmout komunikaci, která míří mimo rámec jejich emocí. Aby to dokázali, museli by nejdříve změnit své emoce. Jinými slovy, nikdo není opravdu „v kontaktu se skutečností“, pokud tím míníme úplnou otevřenost vůči očividným důkazům a průkazným faktům. Rozdíl mezi duševním zdravím a paranoiou nespočívá ve schopnosti vnímat, ale ve schopnosti učit se, tj. ve schopnosti měnit své emoce na základě zkušenosti.

Zdroj: Peter F. Drucker: „Od informací ke komunikaci“, otištěno v "Fungující společnost", původně psáno jako příspěvek pro konferenci International Academy of Management, 1969)

Co k tomu říká Stephen Covey:

Každý z nás má sklon domnívat se, že je objektivní, že věci jsou takové, jaké je vidí. Není to však pravda. Nevidíme svět takový, jaký je, ale jakými jsme my, jak jsme podmíněni ho vidět. Když popisujeme slovy, co vidíme, ve skutečnosti popisujeme sebe, své vjemy, svá paradigmata. Jestliže jiní lidé s námi nesouhlasí, okamžitě si pomyslíme, že s nimi něco není v pořádku. Jak nám však dokázala demonstrace, upřímní lidé s jasnou hlavou vidí věci různě, protože každý se dívá před jedinečné brýle svých zkušeností.

Neznamená to však, že neexistují fakta. V naší demonstraci se dva jednotlivci, na počátku ovlivnění různými obrázky, dívali na třetí obrázek společně. Dívají se nyní na stejná fakta – na černé čáry a bílá místa – a oba si to uvědomují. Avšak interpretace těchto fakt představuje jejich předchozí zkušenosti a fakta oddělená od jejich interpretace nemají žádný význam.

Čím více si uvědomujeme svá základní paradigmata, mapy nebo domněnky a míru svého ovlivnění předchozími zkušenostmi, tím větší odpovědnost můžeme převzít za tato paradigmata, zkoumat je, ověřovat je na skutečnosti, naslouchat druhým a být otevření vůči jejich vjemům a tak získat širší obraz a mnohem objektivnější pohled.

Zdroj: Stephen R. Covey: "7 návyků vůdčích osobností pro úspěšný a harmonický život"

pátek 12. srpna 2005

Investoři a úředníci

Pavel Kohout skvěle popisuje důsledky rozdílnosti získávání firemního kapitálu:

Američané jsou ochotni a schopni více riskovat a lépe odměňovat mimořádné výkony - včetně mimořádných výkonů v oblasti výzkumu a vývoje. Evropská firemní kultura je konzervativní, raději se spokojí s malým, ale zaručeným ziskem.
Nejde jen o myšlenkový postoj, ale hlavně o podnikové finance. Americké firmy jsou z mnohem větší části financovány primárními emisemi akcií. V Evropě převládá financování pomocí bankovních úvěrů. Například v Německu tvoří bankovní úvěry 83 % kapitálu, zatímco v USA jen 27 %. Podstatný rozdíl: když americká firma nedosáhne zisku, prostě nevyplatí dividendy. Akcionáři sice nemají radost, ale firma může přežít a posléze prosperovat. Když evropská firma nemá na splácení dluhu, buď zkrachuje, anebo se obrátí na stát (a zkrachuje o pár let později). Financování prostřednictvím akciových emisí znamená menší finanční riziko pro firmu - o to více pak lze riskovat v jiných oblastech, například v zavádění technických inovací na trh.
Německé firmy se stěží mohou financovat pomocí akciových emisí, protože jim v tom brání legislativa upravující řízení akciových společností. Spoléhání na bankovní úvěry vytváří úřednickou mentalitu. A právě ona pak v konečném důsledku vede nejen k ekonomické, ale také k intelektuální stagnaci.

celý článek: Pavel Kohout: „Konfucius náš vzor (Proč klesá kvalita evropských univerzit)“, Respekt, 2005/16

Kdybychom to dále rozvinuli: Investor, který financuje rozvoj podniku prostřednictvím nákupu akcií je vždy na výsledku 100% osobně zainteresovaný: zisk je teoreticky neomezeně vysoký, může ale také o všechno přijít. Důsledek: neustálý zájem o „svůj“ podnik, tlak na jeho výkonnost a ziskovost (úměrný velikosti vlastnického podílu).
O bankovním úvěru rozhoduje úředník: „mechanické“ posuzování žádosti: účetní výkonnost firmy, krytí majetkem, pojištění. Jeho osobní motivace je omezená – nesplacený úvěr na mzdě pozná (pokud je systém správně nastaven!), ale ne fatálně (pokud nespolupracuje na kriminálním jednání, samozřejmě). Jeho odměna je předem daná a shora omezená – splacením úvěru – pokud se však bude podniku bude dařit výrazně lépe, jeho odměna bude stále stejná. Úředník se s firmou setká třikrát: když firma žádá o úvěr, když ho splatí a případně když má problémy se splácením – to je ovšem ideální případ, v praxi půjde spíše o tři různé úředníky ;-)

Tragédie sociálního státu

Velký duchovní inspirátor britské teroristické scény se jmenuje šejk Omar Bakri Muhammad a pochází ze Sýrie. Na svých webovských stránkách hlásá: "Vedeme lid k džihádu". Nemá na mysli žádné duchovní sebezušlechťování. Útoky otevřeně schvaluje bez obav z postihu. "Vlajka islámského kalífátu bude jednou vlát nejen nad Downing Street 10, nýbrž nad celým světem," chvástá se. "Islámské hnutí má právo obětovat kohokoli," řekl Bakri v rozhovoru pro egyptský týdeník Roz al-Yussuf. "Islámské ženy a děti by neměly být cílem, s výjimkou situací, kdy je obtížné zvítězit bez jejich obětování."
Velká Británie vyplácí Bakrimu invalidní důchod ve výši 250 liber měsíčně, dalších 50 liber jako sociální podporu a bydlí v bytě s regulovaným nájemným. Od státu nedávno obdržel nový Ford Galaxy, aby byl více mobilní. Není tato podpora od nenáviděných nevěřících v rozporu s jeho posláním? "Islám mi dovoluje pobírat dávky, které systém nabízí. Mám na ně plný nárok. Je pro mě obtížné získat zaměstnání. Kromě toho, většina vedoucích členů islámského hnutí je rovněž na sociální podpoře," řekl Bakrí listu Daily Mirror.

celý článek: Pavel Kohout: Sociální stát si platí své teroristy

Nádherný příklad toho, v jakou tragickou karikaturu se proměnily systémy sociálních podpor: liberální západní státy dotují nejen ty, kteří na nich parazitují, ale i ty, kteří jsou pevně rozhodnuti (a ani to příliš neskrývají) tento systém zničit. Naše měkkost je jim k smíchu.
Řešení? Tvrdý, ale férový postup, ohleduplnost k těm, kteří hrají podle pravidel, ale i odvaha uskutečňovat nepopulární a obtížné kroky. How simple… but not easy.

úterý 5. července 2005

Churchill, kmotr moderního managementu

Pro opravdové vychutnání si následující ukázky je myslím nutné uvést a zdůraznit následující:
  • autorem je Peter F. Drucker, managerský guru of gurus. Jak sám autor uvádí v předmluvě ke knize „Fungující společnost“: „… management ovšem nebyl ani první, ani tou nejvýznamější oblastí mého vážného zájmu. K zájmu o management mě totiž přivedlo teprve studium problematiky společenství a společnosti“.
  • ukázka je z předmluvy k novému vydání „The End of Economic Man“ z roku 1969, samotný TEoEM vyšel poprvé ve Velké Británii na konci roku 1938.
"Avšak,“ bude protestovat dnešní čtenář, „byl tu Churchill.“
Jistě, to, že se objevil Churchill jako vůdce v boji Evropy proti zlovolným silám totalitarismu, byla událost zásadního významu. Byla to, abych užil Churchillovy věty, „stěžej osudu“. Dnešní čtenář bude pravděpodobně Churchillův význam spíše podceňovat. Dokud se, po Dunkirku a pádu Francie, Churchill neujal role vůdce všech svobodných národů, Hitler postupoval se zdánlivou neomylností. Když se objevil Churchill, Hitler byl navždy „vyřízen“ a nikdy se mu již znovu nevrátil smysl pro přesné načasování, nevrátila se mu jeho záhadná schopnost předvídat každý, i ten nejmenší protivníkův krok. Z mazaného počtáře třicátých let se stal divoký a nekontrolovaný hazardér let čtyřicátých. Dnes, třicet let po těchto událostech, je opravdu nesnadné si uvědomit, že bez Churchilla by se Spojené státy snadno mohly smířit s nacistickým panstvím v Evropě a v dosud z větší části nedotčených koloniálních říších evropských velmocí. Skutečně dokonce ani Rusko by bývalo nemuselo odolat nacistickým vetřelcům, nebýt Churchilla, který o rok dříve zlomil čaromoc nacistů. Churchill poskytl přesně to, co Evropa potřebovala: morální autoritu, víru v hodnoty a přesvědčení o správnosti racionálního jednání.

Ale toto je pohled zpět. V knize The End of Economic Man se Churchill objevil a hovoří se v ní o něm s velkým respektem. Když dnes čtu, co jsem tehdy psal, mám opravdu podezření, zda jsem tehdy tajně nedoufal, že se Winston Churchill skutečně chopí vedoucí role. Nikdy jsem také nepodléhal kouzlu „náhražkových“ vůdců, jako byl maršál Pétain, k němuž velice mnoho dobře informovaných současníků – například dost velké množství lidí Rooseveltova okolí ve Washingtonu – vzhlíželo jako k osvoboditeli. Avšak v roce 1939 byl Churchill typickým člověkem, kterému již utekly všechny příležitosti: bezmocným starým mužem, jemuž se rychle blížila sedmdesátka; jasnozřivým prorokem, který své posluchače nudí, přestože (nebo snad protože) jeho řečnický projev je tolik naplněn vášní; člověkem, jenž v úřadě dvakrát neuspěl a prokázal, že na něj nestačí, přestože jeho působení v opozici bylo velkolepé…
Churchillův nástup v roce 1940, déle než rok po prvním vydání této knihy, byl znovupotvrzením základních morálních a politických hodnot, za něž jsem se knihou The End of Economic Man modlil a v něž jsem doufal. Ale jediné, co mohl člověk v roce 1939 dělat, bylo modlit se a doufat. Realitou byla absence vůdčích osobností, absence přesvědčivosti, absence mužů hájících hodnoty a princip.

zdroj: Peter F. Drucker: „Fungující společnost, Management Press 2004
podtitul „Vybrané eseje o společenství, společnosti a společenském systému“
kapitola „Návrat běsů, předmluva k novému vydání knihy The End of Economic Man, 1969“, str. 49

neděle 3. července 2005

Zevnitř ven

... zatímco Masaryk prý doslova prahnul po kritice své práce a názorů, Beneš byl pravý opak – výhrady nesnesl...
Respekt 2005/26, recenze knihy Ivana Medka "Děkuji, mám se výborně"

... Hodnoty musí být možné revidovat.
Důvěryhodní vedoucí pracovníci svými hodnotami nejen žijí, ale také je zdůvodňují. Vystavují se všeobecné kontrole. Jsou ochotni a schopni o nich komunikovat – i je zpochybňovat nebo popř. revidovat. Znamená to především neustále nanovo odhadovat následky, jež by tyto hodnoty pro druhé a pro vlastní budoucnost mohly mít, a pakliže pro jejich existenci už není pádný důvod, revidovat je.
Fundamentalistický fanatik – spíše vzácný typ manažéra – nebude chtít tuto podmínku důvěryhodnosti splnit. Jeho činy jsou sice v souladu s jeho slovy, ale není téměř vůbec ochoten svůj výběr hodnot zdůvodnit, nebo dokonce revidovat. Své přesvědčení by nejraději vyhlásil pro ostatní za všeobecnou normu jednání, a to i za cenu násilí.
Reinhard K.Sprenger: Princip zodpovědnosti, str. 246

AIDA

Výborná reklama.
  • přesně vyselektuje cílovou skupinu: Pouze programátor je schopen sdělení dekódovat, pro ostatní je nesmyslné, tudíž nezajímavé.
  • výborná volba média: Uvážíme-li, že cílem jsou převážně mladí studenti VŠ, resp. čerství absolventi... který student necestuje tramvají?
  • každý programátor miluje řešení technických problémů (a nenávidí psaní dokumentace :-) - a Qbizm tohle slibuje už od počátku
  • obsahuje všechny fáze klasických komunikačních modelů, např. AIDA (Attention - Interest - Desire - Action). Action: "Vyřeš problém a podívej se na náš web, jak jsi uspěl!... a tam ti odpovíme na další otázky... například "Ten job se mi líbí, ale nejsem z Brna a bydleni je tu drahý... pomůžete mi s tím?"

sobota 2. července 2005

Jak ovládnout SMB snadno, rychle, levně?

• Není česká IT firma, která by nemluvila o SME jako o důležitém cílovém segmentu...
• A (téměř) není česká IT firma, která by tento segment dovedla skutečně oslovit
• Problém: IT byznys nerozumí problematice SME a nehodlá se zbytečně namáhat

zdroj: Petr Koubský: " Deset chyb, které v roce 2002 neotřásly (ač měly) českým IT"

... a přitom to je tak snadné: koupit celé SMB! :-)

BTW : Gl hf gg

HacToR se ptá:
Co delas pri ud mirroru kdyz protivnik jede CL+spiders?Mne se to zdá strasne imba proti ghulum!Skousel jsem snad vsechno tak doufam ze mi poradis! BTW : Gl hf gg !!!!!!!

ACT!Giacomo odpovídá:
nejlepsi je dk/dl/lich ghuls gargs .... hit-run na base s ghulama a creepjacks
zdroj: AMD Cyber Team - Tým odpovídá

A akým jazykom jste to terazky hovorili, Kefalín? :-)

Doporučená četba:
Alvin Toffler: "Šok z budoucnosti" (angl.)
zejména Chapter 17: Coping with tomorrow – enclaves of the future
- recenze např. zde

neděle 26. června 2005

Vědět, kdy přestat

Pobavilo mě to poprvé, a pobaví mě to pokaždé znovu když tam přijdu: ten nepoměr mezi velikostí budov VŠE



… a Domu odborových svazů.



Symbolický obraz toho, jak se zprvu dobré úmysly mohou zvrhnout ve svou naprostou parodii. Není bez zajímavosti, že právě Churchill byl v dobách svého prvního ministerského postu v letech 1908 až 1910 spoluatorem významných socialních reforem (např. podpory v nezaměstnanosti). S poválečnými socialistickými experimenty však už chtěl mít pramálo společného – a tak dostali příležitost jiní.



Pověst praví, že jednoho dne „bulldog“ seskočí ze soklu…



… už je nakročen! :-), pozvedne hůl a dá se znovu do práce s vervou sobě vlastní...



… anebo to budeme muset udělat sami? :-)

„Sire, nemohu najít klíče od vašeho Bentley…"

„A jak ta věcička vypadá, Jean?“
„ … taková menší, s nápisem FAB“
… pravda nápis FAB na nich asi nebude… ale bylo by to pěkné :-)
Česká firma FAB z Rychnova nad Kněžnou bude dodávat klíče a vložky zámků pro luxusní vozy Bentley. Roční kontrakt v hodnotě 20 milionů korun je pro FAB jistě prestižní záležitostí. Podle ředitele rychnovské firmy Vladimíra Bayera má automobilka speciální požadavky, jak má sklopný klíč k modelům Continental (GT a Flying Spur) vypadat.
Klíč musí ladit s interiérem, kde převažuje kov, dřevo a kůže. Logo na klíči je údajně vyrobeno technologií podobnou výrobě bižuterie. FAB, který je součástí švédské zámkařské společnosti Assa Abloy, dodává klíče a vložky zámků také automobilce Škoda Auto, Volkswagen, Seat a Ford.

celý článek: „Bentley Continental s českými zámky FAB, server Auto.cz

Až u takovýchto zpráv si vždy uvědomíme, jaký obrovský pokrok jsme za těch 15 let udělali. České firmy přestaly být dodavateli podřadného zboží za nejnižší ceny („Proč má Skoda vyhřívané zadní sklo? – Aby tě při tlačení nezábly ruce! :-)“ a staly se rovnocenými partnery schopnými plnit nejnáročnější přání zákazníků i svých často zahraničních vlastníků. Svět ovšem nečeká, otevírají se nové pracovní trhy s levnější a neméně kvalifikovanou pracovní silou, která je „hungry for improvement“ více, než si dokážeme představit…

pondělí 16. května 2005

Tough is not enough... but smart is not enough either

... Často dostávám stejnou otázku: Která psychologická charakteristika je pro manažera nejdůležitější? Odpověď je jednodušší, než by se na první pohled zdálo, vyplývá totiž ze základních činností manažera. Manažer v podstatě "jen" řídí lidi a řeší problémy. Pro řízení je nejdůležitějším předpokladem dominance, pro řešení problémů je klíčová inteligence.
Inteligentní manažer bez dominance je zoufalec, který na pokraji vysílení pracuje za svůj tým a na poradách se nechává "válcovat" kolegy. Dominantní manažer s nedostatečnou inteligencí je pohroma pro celou organizaci, protože své lidi "rázně vede" od neúspěchu k neúspěchu...
Stephen Covey při popisu "komponent" zralosti, tedy odvahy a ohleduplnosti říká jinými slovy totéž.

zdroj: Tomáš Vašák: "Vysoká inteligence nemusí k úspěchu stačit", HN, duben 2005


neděle 15. května 2005

Lípa: Fundamentalismus, extremismus, terorismus

... Definici fundamentalismu můžeme podle názoru diskutujících vymezit jako nekritickou víru ve fundamenty, která je expanzivně a agresivně rozšiřována. Základní charakteristikou fundamentalismu je pak nezpochybnitelné přesvědčení, netolerance a nesmiřitelnost. Na druhou stranu všichni máme fundamenty, se kterými se ztotožňujeme. Nebezpečím fundamentalismu je fakt, že postrádá kritické myšlení a je nepřístupné okolním informacím. Existují však i fundamentalisté s kritickým myšlením. Hranice definice fundamentalismu je v hranici tolerance. Fundamentalismus je přesvědčení, které není přístupné dialogu. Střet nastává v okamžiku, kdy fundamentalismus položí své hodnoty za univerzální. Většina fundamentalistů se chová a jedná na základě daných pravidel, o kterých nepřemýšlí a nepochybuje...

Základem terorismu je extremismus, základem extremismu je fundamentalismus. Fundamentalismus je nutnou nikoliv postačující podmínkou extremismu a extremismus je nutnou nikoliv postačující podmínkou terorismu. Dle názor účastníků Lípy musíme si také uvědomit naprostou odlišnou mentalitu islámského světa, které je v západních demokraciích neinterpretovatelná. Shoda nastala nad konstatováním, že hlavním důvodem útoku na USA byla snaha otřást západními fundamenty, které se začaly stávat přitažlivými i pro islámský svět. Současně se vyskytl i názor, že fundamentalismus a extremismus produkujeme my sami svojí umírněností. Tlak změn pak některé skupiny vytlačuje do pozice, kdy nejsou schopni být flexibilní a umírnění. Dnešní stále liberálnější společnost s rostoucími svobodami jednotlivce vyžaduje od svých členů jistou vnitřní morálku, která ovšem u nás kvůli historickým souvislostem chybí. O celé postkomunistické společnosti se dá říci, že stále obtížně hledá svou identitu stejně jako její výše zmíněná mládež. Nemělo by docházet k překračování hranice mezi svobodou a svévolností a proto je třeba nějakým způsobem do svobod zasahovat.
Jeden z účastníků zmínil holandský model řešení kompromisu mezi bezpečím a svobodou. Tento systém je založen na dvou velmi radikálních přístupech. Dokud se člověk chová podle všech pravidel, nezasahuje do jeho svobod nikdo a nijak, ale v okamžiku jejich porušení nastupuje o to tvrdší odjímání svobod všeho druhu. K použití podobného systému u nás zaznělo mnoho námitek. Česká společnost nemá za sebou takovou demokratickou tradici jako Nizozemí. Je pro ni vhodnější spíše systém trvalého mírnějšího zasahování do osobních svobod a ne takové spoléhání na jednotlivce a jeho morálku v souvislosti s tím co bylo řečeno již dříve.

Zdroj: Zápis z 11. setkání Lípa
Zápisy z minulých setkání včetně referátů

úterý 10. května 2005

There's no such thing as a free... lunch :-)







Posted by Hello

Vnitřní a vnější korekce

Díky synergii Petra Koubského a Googlu :-) jsem loni narazil na malý poklad: zápisy ze setkání sdružení Lípa. Konečně jsem se teď pustil do pročítání, dle očekávání jde většinou o materiály velmi zajímavé, přestože už dnes samozřejmě mající často víc historický význam (Lípa funguje od roku 1996).

Porážkou neostalinského socialismu ztratil kapitalismus důležitý korektiv, který účinně působil zejména po druhé světové válce. Jak nedávno konstatoval Petr Robejšek z Mezinárodního politologického ústavu v Hamburku : „Dynamika maximalizace zisku, kterou dříve držel na uzdě výjimečný stav soupeření systémů, se nyní nezadržitelně prosazuje a obrací se proti kapitalismu samotnému tím, že ve svých důsledcích ohrožuje jeho další existenci.“ Navíc postupující globalizace světového hospodářství vytváří prostor pro levicový a pravicový extrémismus.

celý text: Doc. PhDr. Vladimír Nálevka, CSc: „Konec dějin?“
- příspěvek k 11. setkání sdružení Lípa (Mariánské lázně 30.11.-2.12.2001) k tématu „Fundamentalismus a extremismus“

V době, kdy se konalo toto setkání Lípy, tedy necelé 3 měsíce po šoku ze zničení Dvojčat, už bylo zřejmé, že novým korektivem pro začátek 21. století by mohl být radikální islám (západ vs. islám viz. zde). S odstupem se dá říci, že zřejmě nepůjde o korektiv tak silný jako byl komunismus, že vůči „brutálnímu“ globalizačnímu tlaku světových, zejména amerických korporací, bude působit několik korektorů menších – náboženské systémy a sekty, občanská společnost, ekologické organizace. Věřme, že půjde spíše o korekce časté a drobné (řekněme jakési „kaizen inovace“ :-), než podobně zásadní otřesy jako bylo 11. září. Doufejme také, že významu nabydou také korektory vnitřní, a wicked managerům z WorldComu a Enronu bude dopřán zasloužený „prostor pro meditaci“ ve federálních nápravných zařízeních. Protože, řečeno s Františkem Koukolíkem, „Pocit, že s námi někdo jedná s nedostatečnou úctou, je pravděpodobně nejčastější příčina hněvu.“ Věta Bernieho Ebberse: „Já učetnictví nerozumím, na to jsem měl finanční odborníky, o žádných finančních machinacích nevím“ dokáže běžného člověka rozruřit doběla – a důsledky iracionálního jednání jsou pak zřejmé. To, že tento běžný člověk často jen hledá obětního beránka za své vlastní strašáky ve skříni je ve výsledku nepodstatné.

viz. mrazivý „f-word monologue“ Edwarda Nortona v 25. hodině (select the white space bellow if you are over 18 only)
"Fuck the Wall Street brokers.
Self-styled masters of the universe.
Michael Douglas-Gordon Gekko wannabe motherfuckers
figuring out new ways to rob hardworking people blind.
Send those Enron assholes to jail for fucking life.
You think Bush and Cheney didn't know about that shit?
Give me a fucking break.
Tyco, ImClone, Adelphia, Worldcom…"

sobota 7. května 2005

Hodnoty a principy

Karek Hvížďala: „Hitler má před sebou dlouhou kariéru“, Respekt 18/2005
„Hitler je ztělesněním zla, samozřejmě ne tím jediným. Ale lidé potřebují figuru, kterou si umějí představit, aby si neštěstí, které je stíhá, uměli zařadit. Hitler převzal v sekularizovaném světě tuto roli. Co lidé považují za odporné, hnusné, nelidské, zavrženíhodné, projektují do postavy Hitlera … Proto má Hitler před sebou ještě dlouhou kariéru,“ říká historik a vydavatel Joachim Fest v knize Současnost minulosti.

Má ji ovšem před sebou i z jiného důvodu: coby génius zla bude vždy silně působit na lidi, jejichž hodnoty nejsou založeny na správných principech.
… cely život se (Fest) pokoušel porozumět, jak se nacionální socialismus mohl zrodit a jaké má vlastně kořeny. V knize se nakonec přiznává, že odpověď nikdy nenašel. Přesto v závěru rozhovoru nabízí alespoň náznak vysvětlení, když říká, že klíč k uchopení moci nacistů měli v rukou lidé, jako byl třeba Albert Speer. Vzdělaný, solidní a ambiciózní architekt, který nikdy neměl pocit viny, protože vůbec nevěděl, co vina je. V takových lidech bez hodnot a skrupulí spatřuje Fest největší nebezpečí pro každou společnost.

Lidé jako Speer se „neptají“ jestli ten, kdo jim dává možnost realizovat jejich cíle drží svoji moc legitimně, jejich úvaha končí u legálnosti („Projde mi to?“) (rozdíl legitimita vs. legalita např. zde). Albert Speer ovšem hodnoty samozřejmě měl: chtěl budovat skvělé, krásné stavby, které budou oslavou lidského ducha. Bohužel vše bylo v protikladu k základním principům: zejména k principu liských práv, na nichž jsou založeny moderní demokracie. (viz. Deklarace nezávislosti USA: „Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni a jsou nadáni jistými nezcizitelnými právy, mezi něž patří právo na život, svobodu a budování osobního štěstí.")

O rozdílu mezi hodnotami a principy píše nejlépe Covey:

Zatímco praktické postupy jsou situačně specifické, principy jsou hluboké základní pravdy, které mají univerzální platnost. Platí stejně pro jednotlivce, manžele, rodiny jako pro soukromé a veřejné organizace jakéhokoliv druhu. Jsou-li tyto pravdy osvojeny jako návyky, dávají lidem schopnost vytvářet mnoho rozmanitých praktických postupů pro řešení různých situací. Principy nejsou hodnoty. Banda zlodějů se může dělit o hodnoty, přitom však narušují základní principy, o kterých hovoříme. Principy jsou území, hodnoty jsou mapy. Ctíme-li správné principy, máme pravdu – tj. znalost věcí, jaké jsou.

Principy jsou vodítka pro chování lidí, která mají trvalou, neměnnou hodnotu. Jsou fundamentální. Jsou nesporné, protože nepotřebují důkazy. Jeden ze způsobů, jak rychle pochopit nesporný charakter principů, je představit si absurdnost žít úspěšný a spokojený život založený na opaku principů. Pochybuji, že by někdo mohl vážně považovat nepoctivost, klam, podlost, příživnictví, lhostejnost nebo degeneraci za solidní základ trvalého štěstí a úspěchu. Je možné se přít o to, jak tyto principy definovat, jak se projevují nebo jak si je lze osvojit. Zdá se však, že víra v jejich existenci je vrozená.

Čím více jsou naše mapy neboli paradigmata v souladu s těmito principy neboli přírodními zákony, tím budou přesnější a funkčnější. Správné mapy budou mít nekonečně větší vliv na naši vlastní výkonnost a účinnost našich vztahů s jinými lidmi než sebevětší snaha o změnu našich postojů a chování.

neděle 1. května 2005

WSC: learning to fly

Martin Gilbert: Churchill – Život
strana 241, rok 1912 - 35 let

… Na začátku roku 1913 požádal Churchill poté, co doplul na jachtě Enchantress na základnu námořní pěchoty v Eastchurchi na ostrově Sheppey, mladé námořní piloty, kteří tam sloužili, aby ho naučili létat. Byla to nebezpečná věc. V roce 1912 připadalo na každých pět tisíc letů jedno úmrtí. Bylo rovněž neobvyklé, aby nějaký civilista létal, nebo aby se do létání pustil člověk, jemuž bylo přes pětatřicet let…

… Piloti žasli a zároveň je vzrušovalo, že se první lord Admirality chce naučit jejich nebezpečnému řemeslu. Jeho nadšení na ně působilo jako osvěžující prostředek. Jeden z letců. Ivon Courtney, po letech vzpomínal, že mu Churchill před prvním společným letem řekl: „Jsme ve Stephensonově věku létání. Teď jsou naše stroje křehké. Jednoho dne však budou odolné a stanou se přínosem pro naši zemi.“

Jedna ze základních vlastností leaderů: pouštět se do věci, které ještě ostatní nevidí, osobní angažovaností jim pomoci do života.

BTW: Za 3 roky vymyslí Churchill tank ;-)

Dilbert a propisovačky

Důkaz, že problémy financování zdravotnictví jsou naprosto univerzální :-)



doc: "Jste zdravý, ale napíšu vám něco proti toxínům"
"Dealerka od té farmaceutické firmy je fakt kus a navíc mi slibila oběd, když toho prodám hodně."
Dil: "A bude to mít nějaký vedlejší účinky?"
doc: "Přijde na to, co si dám."

neděle 24. dubna 2005

Number of the week: zisk Googlu: 34%


Největší světový internetový vyhledávač Google v prvním čtvrtletí roku zečtyřnásobil meziročně zisk, loni to bylo 64 miliónů dolarů, letos podle předběžných výsledků 246 miliónů dolarů. Podnik zdvojnásobil i obrat na 730,6 miliónu dolarů, vyplývá z informací agentury Bloomberg.
Rekordní výsledky ohlásil také největší rival Googlu, internetový portál Yahoo!. Stejně tak jako vyhledávač i tato firma dokázala za uplynulé tři měsíce zdvojnásobit svůj zisk, a to ze 101 miliónů před rokem na nynějších 204,6 miliónu dolarů. Obrat 1,17 miliardy dolarů byl největší v historii.

Dva největší konkurenti, Centrum.cz a Seznam.cz, již drží na trhu krok, minulý týden zprovoznili ve stejný den e-mailové schránky o velikosti dva gigabyty. Oběma rivalům přitom prudce roste zisk i obrat. Seznam.cz meziročně ztrojnásobil provozní zisk na 110 miliónů korun a obrat zdvojnásobil na 553 miliónů korun. Obrat Centra byl vyšší než 100 miliónů korun.

Také v tuzemsku plyne provozovatelům portálů zhruba polovina příjmů z vyhledávání, kdy si firmy platí za to, aby se při zadání dotazu objevily na prvním místě a druhá polovina pak z internetové reklamy.

zdroj: iHNed.cz, Hany Farghali

"Globalization Cup": Německo -1200 : +1200 ČR

... Německý koncern Siemens VDO postaví v Ostravě továrnu na automobilové součástky. Práci zde najde až 1 200 lidí...
... Do Ostravy se přestěhuje výroba z německého Würzburgu, stroje by se měly rozběhnout v polovině roku 2006, řekl ČTK mluvčí Siemensu pro Česko Petr Sedláček...
... Rozhodnutí na centrále Siemensu se už delší dobu očekávalo. O plánu vedení firmy na přestěhování výroby z Würzburgu do Ostravy už totiž před měsícem informoval německý odborový svaz IG Metall... Firma ale definitivní rozhodnutí dlouho odkládala - zřejmě právě kvůli problémům s protesty německých odborářů, kterým se přirozeně rušení pracovních míst ve Würzburgu nijak nezamlouvá...
... V průmyslové zóně Hrabová tak vedle počítačové firmy AsusTek bude už druhý velký investor. Společně tam oba podniky zaměstnají postupně až dva a půl tisíce lidí...

zdroj: iDNES.CZ

velmi pěkné foto a popis budoucí zóny: silnice vlevo je hlavní tah na Ostravu (FM - Ova)


sobota 23. dubna 2005

Nízká schopnost koordinace v čase a prostoru

Vynikající analýza konfliktu islámského světa s euroamerickou civilizací - ani po roce od jeho vydání jsem nenarazil na nic lepšího. A není to samozřejmě jen o náboženství ;-)

Martin Hála: „Kde se stala chyba?“, Respekt 2004/05, strana 18
- recence knihy Bernarda Lewise: „What Went Wrong? Western Impact and Middle Eastern Response“, Oxford University Press 2002.

Bernard Lewis se ptá, jaké jsou příčiny stupňujícího se muslimského fundamentalismu. Symbolem jsou USA, Izrael a následně všichni, kteří jim pomáhají.

Muslimský fundamentalismus je podle něj reakcí na civilizační úpadek islámu. Až do konce 17. století byl islámský svět v mocenské a kulturní ofenzivě vůči křesťanské Evropě (Španělsko, Sicílie, Rusko, Istambul, obléhání Vídně)...
... V 18. a 19. století byl již islámský svět v defenzivě a utrpěl řadu traumatických porážek, z nichž asi nejhorší byl Napoleonův vpád do Egypta (1798). Po první světové válce vyvrcholil mocenský sestup islámu ve složitém systému kolonií, protektorátů a mandátních území, které si ustavily Francie a Anglie na troskách Osmanské říše.

Co vedlo k tomuto dramatickému zvratu v poměru sil? Podle Lewise zaspal islámský svět rychlý rozvoj Evropy v raném novověku. Evropská renesance, reformace a osvícenství prošly v islámském světě téměř bez povšimnutí, větší pozornosti se dostalo až francouzské revoluci, hlavně díky Napoleonově expedici do Egypta. Ve svém hlubokém přesvědčení o vlastní nadřazenosti islám Evropu prakticky až do 18. století ignoroval. Když si Osmanská říše konečně uvědomila, jak hluboce za Západem zaostává, snažila se imitovat jednotlivé prvky evropského rozvoje ve vojenství, hospodářství a diplomacii, nikdy se však neotevřela modernitě jako celku.

Lewis identifikuje několik základních překážek modernity v islámském světě. Jednou z nich je nerovnoprávné postavení žen, které diskvalifikuje celou polovinu lidského potenciálu, navíc tu polovinu, jež má bezprostředně na starosti výchovu další generace. Další překážku shledává v neexistenci odluky církve od státu, nebo obecněji v nedostatku sekularismu, nutného předpokladu moderní občanské společnosti.

Zvláštní a velmi zajímavou kapitolu věnuje Lewis pojetí času a prostoru v islámském světě. Konstatuje, že islámští badatelé byli schopni vyvinout velmi progresivní metody měření času, ty se však zpravidla nikdy neprojevily v běžném životě, kde se čas nadále určoval velmi přibližně, a to i v době, kdy se již ve velkém dovážely hodinové stroje z Evropy. Lewis argumentuje, že moderní společnost předpokládá vysokou míru koordinace mezi jednotlivci a skupinami v čase a prostoru. Např. moderní věda již dávno není záležitostí jednotlivých geniálních badatelů (jichž bylo mezi muslimy vždy dost), ale vysoce koordinovaných výzkumných týmů, často spolupracujících na dálku. Nízká schopnost koordinace v čase a prostoru je podle něj jedním z důvodů, proč islámský svět po obrovském rozmachu v raném středověku zaostal ve vědě nejen za Západem, ale i za zbytkem světa.

Islám a demokracie

Stále zřetelnější zaostávání islámu za Západem vyvolalo postupně dva druhy reakcí. První byla snaha co nejvíce se Západu přiblížit kopírováním západních institucí. Toto úsilí vyznělo podle Lewise převážně naprázdno – namísto moderní sekulární demokracie daly tyto pokusy nakonec vzniknout jen totalitním diktaturám jedné strany po fašistickém či sovětském vzoru. Druhým typem reakce byl naopak návrat k „původnímu“ islámu, který vedl ke vzniku stejně totalitních, tentokrát však teokratických režimů. Podle Lewise se modernizace islámu v jednom případě ale přece jen podařila, a to v Turecku.

neděle 17. dubna 2005

prof. Souček: Základní tendence 3. tisíciletí

  • Informatizace
    - likvidace prostoru a času (řádově lepší možnosti synchronizace v času a prostoru)
  • Intelektualizace
    - EU: levné produkty => produkty s vysokou přidanou hodnotou
  • Globalizace
  • Superturbulence
    - Sežer nebo budeš sežrán
    - speed management
    - obrovské množství volného kapitálu a jeho rychlé přesouvání
  • Superkonkurence
    - zákazník už není pán ani král: zákazník je diktátor
    - dlouhá pauza od velké války = zásadní inovace (jaderná energie, radar, letectví, kosmonautika, IT) + obrovská náročnost na výkonnost průmyslu (denně stovky zničených tanků a letadel)
    - vynucená spotřeba
    - nadnormativní zásoby
  • Rozmanitost
    - segmentace
    - Vnímaná hodnota: to, co zákazník vidí a je za to ochoten zaplatit
  • Militantnost
    - supertechnologie – nízká materiálová náročnost
  • Miniaturizace
    - nanotechnologie
  • Ekologizace vs. devastace
  • Genetizace
  • AIDS, TBC, SARS..
Prof. Zdeněk Souček na tréninku "Business plán" (IIR, duben 2005)
více:

Kdy to bylo napsáno?

... V počátečních stádiích vývoje státu jsou daně nízké ve svých sazbách, ale přinášejí značný výnos. Jak plyne čas a politici střídají jeden druhého, ztrácejí své původní návyky ve prospěch civilizovanějších. Jejich potřeby a nároky rostou v důsledku luxusu, ve kterém jsou vychováváni. Proto vypisují další daně na své občany a ostře zvyšují sazby stávajících daní, aby zvýšili výnosy. Ale sami poznají, jaký dopad má zvýšení daní - protože podnikatelé brzy ztrácejí chuť podnikat, když vidí srovnání výše svých zisků a výše daňového břemene. Následkem toho produkce upadá a s ní i daňové výnosy...

Tedy? - vyberte myší odtud...
14. století, arabský učenec Ibn Chaldún, "Muqaddama (Předmluvy)" - pouze jsem nahradil "krále" politiky a "poddané" občany :-)
... pokud ;-)

zdroj: Pavel Kohout: "Bez snížení daní přijde úpadek", Respekt 15/2005

WSC: Mladý vyjednavač :-)

Martin Gilbert: Churchill – Život
strana 31, rok 1887 - 12 let
Churchill doufal, že stráví letní prázdniny v Paříži „nebo někde na evropském kontinentu“. Podezíral matku, že s ním má nějaké zvláštní úmysly. „Má drahá,“ psal jí tři týdny před obvyklým začátkem prázdnin, „doufám, že mi nehodláš zkazit prázdniny tím, že mi najmeš soukromého učitele.“ Jenže matka mu to udělala a učitelem nebyl nikdo jiný, než Winstonův učitel řečtiny, čtyřiadvacetiletý James Best. Tím se Churchillovo trápení trochu zmírnilo. „Když je zdejším učitelem,“ napsal matce, „a já ho mám moc rád, nebude mi vůbec vadit, ovšem pod jednou podmínkou, totiž‚ že se nebudeme učit. Vzdávám se všech ostatních podmínek, ale na této trvám.“ Churchill ještě dodal: "Nikdy jsem se neučil o prázdninách a nebudu s tím začínat ani teď. Budu velmi hodný, nebudete-li mi to vnucovat a nebudete-li mi to pořád připomínat.“

Lady Churchillová však byla pevně rozhodnuta, že by syn měl o prázdninách studovat. Jenže ten se mezitím začínal učit, jak má obratně prosadit svou. „Slibuji ti, že budu o prázdninách opravdu hodný,“ napsal matce 14. června, „jen mě nenuť do učení, protože v tomto trimestru studuji pilně a o prázdninách si najdu spoustu věcí, které mě zaujmou. Když jsem na venkově, mám se vždy čeho chytit, poněvadž budu celé dny zaměstnán ‚motýlkařením‘ (jako loni). Dovol mi, abych to zkusil celý týden.“ Churchill sdělil matce, že i kdyby mělo vyučování trvat pouhou jednu hodinu denně, „budu mít za to, že se musím vracet v určitou dobu, a to mi bude kazit všechnu radost.“

neděle 10. dubna 2005

Vilda saw: „Pád třetí říše“     90%

aneb leader z Černého Wigwamu ve své poslední křeči

Neptat se po původu špatných věcí znamená s nimi souhlasit a převzít za ně zodpovědnost.

Filmu je často vyčítáno, že zobrazuje Hitlera a lidi kolem něj lidsky. Jistě, nikdo není čisté zlo „24/7“, ale některé principy a hodnoty jsou důležitější než jiné: člověka, který způsobil Šoa nemůže „zlidštit“ láska ke zvířátkům nebo otcovský a vlidný vztah ke svým sekretářkám. Ostatně momentů ukazujících Hitlerovu naprostou zrůdnost je ve filmu víc než dost.

Myslím, že film ukazuje obecně 3 skupiny lidí:
  • Hitler coby génius zla & spolutvůrci jeho vyšinutých vizí: zde Goebbels + například, v tu chvílí už samozřejmě "nepřítomný", Heydrich.
  • Technologové moci: vysoce inteligentní, nicméně bez stopových známek svědomí: zde Himmler, dále pak Eichmann, Mengele, Höß. „Manažeři“, kteří už nepřemýšlejí „proč“, ale jsou „skvěle“ schopni vymyslet „jak“ a poté to precizně realizovat.
  • ... a pak je tu poslední skupina, nejpočetnější a pro úspěch neméně důležitá: lhostejná, pohodlná a nepřemýšlející masa, která slepě následuje svého Vůdce („Je to Vůdcův rozkaz, jak o tom můžeš vůbec pochybovat?“). To jsou ti vzorní otcové, přes den likvidující vězně v koncentračních táborech a o víkendech pečující o rodinu, jejichž hlavní výčitkou je, že pro samou práci rodinu přeci jen trochu zanedbávají (viz. vypověď výše zmíněného Rudolfa Höße) , to jsou ty milující maminky pečlivě balící Cyklon B v IG Farben s uspokojením z dobře vykonané práce.
Generál XY: „Ale vždyť už nemá přeci význam bojovat! Rusové jsou pár set metrů odsud, když se nevzdáme, zbytečně zemřou desetitisíce Němců. To vám jich není aspoň líto?“
Goebbels: „Jestli mi je líto Němců? Není! Sami si zvolili svůj osud, nikdo je nenutil nás následovat :-)“
může být brutálnější důkaz pravdivosti „Vezměte život do vlastních rukou nebo to za vás udělají jiní“?

IMDB users review
oficiální website
recenze Cinema

sobota 9. dubna 2005

WSC: Nový kamarádíček :-)

Než se Randolph narodil, rodiče mu mezi sebou říkali „nový kamarádíček“. „Moje drahocenná kočičko,“ psal Churchill v dopise ze 2. června, „spoléhám a doufám, že jsi hodná, neponocuješ ani se neznervózňuješ. Měj se dobře, naber sil a užívej si všeho, čím ti – jak vím – tato nová událost obohatila život. Nový kamarádíček musí konat svou povinnost a pomáhat ti s mlíčkem, to mu ode mne vyřiď. Chamtivost a dokonce prasečení u jídla jsou v jeho věku přednostmi“.

Lovely, isn’t it? :-)

Martin Gilbert: Churchill – Život

Flat TV od HP a Dellu

Výroba skla pro LCD panely je například tak důmyslná, že existují pouze tři společnosti, které se jí zabývají: Corning v Americe a japonské Asahi Glass a Nippon Electric Glass. Corning pokrývá více než 50% trhu se sklem pro ploché televizní obrazovky a do roku 2007 hodlá vynaložit 1,8 miliardy dolarů na rozšíření kapacity především v Asii…
… (Corning) předpokládá, že ploché televize budou do roku 2007 tvořit dvacet procent televizorů prodaných ve světě. Přiznává však, že producenti budou nuceni stlačit ceny dolů, aby přístroje byly jen o polovinu nákladnější než modely CRT. To znamená, že i výrobci skla budou muset přistoupit na nižší ceny. Firma Corning přesto tvrdí, že nižší výrobní náklady a vyšší objemy změnu v ceně vykompenzují…

Zajímavý rozbor trhu plochých televizorů, dále:
- strategie Dellu a HP v této oblastí – strategie z výroby PC
- kde je Evropa? – Pouze Philips (Ambilight)
- hlavní technologie: CRT, LCD, OLED, plazma, SED, DLP
- možnosti Číny

celý článek: „Vaše příští TV“ – týdeník Euro 14/2005, převzato z BusinessWeek

středa 23. března 2005

Euro 12/05, str. 82 - Index

Wiser, Phil
Wolfowitz, Paul
Zahradníček, Michal
...

Covey má pravdu: nejúspěšnější jsou lidé, kteří umí být odvážní A ZÁROVEŇ ohleduplní. To je velmi vzácné, většinou sklouzáváme od jednoho extrému k druhému.

Zralost

Zralost je rovnováha mezi odvahou a ohleduplností. Zralý člověk dovede vyjádřit své pocity a přesvědčení s odvahou a ohledem na pocity a přesvědčení druhé osoby, zejména jedná-li se o otázku, která je významná pro obě strany.

…. Význam této vlastnosti je hluboce zakořeněn v teorii mezilidských vztahů, řízení a vůdcovství. Je ztělesněním rovnováhy produkce a produkčních schopností (P/PS). Odvaha směřuje k dosažení zlatého vejce, ohled se zabývá dlouhodobým blahobytem ostatních účastníků. Základním úkolem vedení je zvýšit životní úroveň a kvalitu života všech zúčastněných.

Mnozí lidé myslí v dichotomických pojmech, v pojmech buď/nebo. Jste-li milý, nejste houževnatý. Avšak výhra/výhra znamená být milý i houževnatý. Dvojnásobně houževnatý než při myšlení výhra/prohra. Výhra/výhra znamená, že musíte být nejen milý, ale také odvážný. Musíte být nejen rozhodný, ale také jistý. Musíte být nejen citlivý a ohleduplný, ale také statečný. Dosažení této rovnováhy mezi mezi odvahou a ohleduplností je podstatou zralosti a základem paradigmatu výhra/výhra.

Jaký může být můj způsob myšlení, jsem-li hodně odvážný, ale málo ohleduplný? Výhra/prohra. Budu silný, ale sobecký. Budu odvážně prosazovat své přesvědčení, ale nebudu brát příliš ohled na vaše.

Ke kompenzaci své nedostatečné vnitřní zralosti a citové síly budu zneužívat své postavení a moc, svou funkci, své nadřazené postavení a své známosti.

Mám-li hodně ohledu, ale málo odvahy, myslím způsobem prohra/výhra. Budu brát tak velký ohled na vaše přesvědčení a tužby, že nebudu mít odvahu vyslovit své vlastní.

Pro paradigma výhra/výhra je důležitá odvaha a ohleduplnost. Znakem skutečné zralosti je jejich rovnováha. Mám-li tuto rovnováhu, mohu nejen naslouchat a s porozuměním chápat řadu věci, ale mohu jim také odvážně čelit.

Stephen R. Covey: 7 návyků vůdčích osobností pro úspěšný a harmonický život


neděle 6. února 2005

WSC: První soukromá vítězství :-)

Martin Gilbert: Churchill – Život

Co je zatím na Churchillově životopisu nejpřekvapivější, jsou ta kvanta dopisů, které psal: několik denně, žádné krátké „maily“, ale podrobné popisy událostí a formulace svého postoje k nim.

strana 31, rok 1887 - 12 let
Churchill objevuje sílu vlastního hlasu, proaktivního přístupu a působení ve svém Okruhu Vlivu :-)
Toho léta si Churchill s nasazením všech sil vybojoval dovolení, aby směl jet do Londýna v době, kdy se tam konaly oslavy jubilea královny Viktorie. Aby dosáhl svého cíle, musel napsat matce celkem tři dopisy. První z nich zněl takto:

Milá maminko,
slečna Thomsonová nechce, abych jel domů na oslavy jubilea, a tvrdí, že to stejně nemá cenu, poněvadž nebudu mít vyhrazeno místo ve Westminsterském opatství. A taky že budeš velmi zaneprázdněna a nebudeš se mi moci přiliš věnovat.
Ty však víš, že tomu tak není. Chci vidět Buffalo Billa a to představení, jak jsi mi slíbila. Budu velmi zklamán, to ale není ten správný výraz, spíš budu úplně nešťastný, když jsi mi to slibila, a vůbec, už nikdy nebudu věřit tvým slibům. Jenže já vím, že maminka má svého Winstonka příliš ráda, aby něco takového dopustila.
Napiš slečně Thomsonové, že jsi mi to slibila a že chceš, abych jel domů. Vím, že tě Jack denně snažně prosí, abys mi dovolila přijet, a po oslavách jubilea nepřijedu domů celých sedm týdnů. Nesmíš mě zklamat. Napíšeš-li slečně Thomsonové, nebude proti. Mohl bych přijet domů v sobotu a zdržet se až do neděle. Musím ti říct spoustu věcí – příjemných i nepříjemných. Pamatuj na to kvůli mně. Je mi docela dobře, trápí mě však, že nevím, jestli budu moci přijet domů, a kdybys mi to znemožnila, byl bych úplně vykolejený.

Tento dopis byl odeslán z Brightonu 11. června. Druhý následoval během čtyřiadvaceti hodin: „Doufám, že mne nezklameš. Nejistota je vždy nesnesitelná. Napiš mi obratem, prosím!“ Churchill tentokrát připojit ještě koncept dopisu, který měla matka podle jeho přání zaslat slečně Thomsonové. Stálo v něm: „Mohla byste dovolit Winstonovi, aby v sobotu 18. přijel do Londýna na oslavu jubilea? Byla bych velice ráda, kdyby mohl spatřit slavnostní průvod, a také jsem mu slibíla, že bude moci přijet na oslavu jubilea.“

V Churchillově konceptu žádosti nepadla zmínka o Buffalo Billovi, ale v dopise matce jí synáček znovu připomněl tuto stránku chystaného návratu do Londýna. Představení se mělo konat v Earls Courtu, uvádět je měl sám plukovník Cody, zvaný Bufallo Bill, a vystupovalo v něm velké množství indiánů, kovbojů, vládních zvědů, osadníků a Mexičanů. Druhý dopis končil zoufalým výkřikem: „Proboha tě prosím, nezapoměň na to!!!“ Třetí dopis, odeslaný 15. června, byl kratší: „Div jsem se nezbláznil napětím. Slečna Thomsonová tvrdí, že mi dovolí odjet, požádáš-li ji o to písemně. Prosím tě, napiš jí, než bude pozdě! Napiš slečně Thomsonové obratem!!!“

Churchillova vytrvalost přinesla ovoce. Lady Churchillová vyhověla synkovu přání, takže nakonec mohl přijet do Londýna a zúčastnit se s královnou Viktorií oslav jejího padesátého výročí nastoupení na trůn. Očividně to byla bouřlivá návštěva. „Doufám, že brzy zapomenete na to, jak strašně jsem se doma choval,“ psal synáček matce den po návratu do Brightonu, „a nepřipravíte mě kvůli tomu o letních prázdninách o žádnou zábavu.“ Churchill v dopise ještě poukázal na to, že se další dva hoši, kteří rovněž směli jet do Londýna, vrátili ještě později než on. Pokud šlo o učení, dodal: „Dělám kapitální pokrok v Eukleidovi. Ještě s jedním klukem jsme nejlepší z celé školy.“ Čtyři dny nato oznamoval, že dělá „kapitální“ pokrok rovněž v řečtině a v latině. V dopise z 5. července oznamuje, že jeden učitel projevil názor, podle něhož „jsem se v řečtině velice zlepšil.“ To bylo důležité, poněvadž „řečtina je mou slabinou a bez ní se nemohu dostat do Winchesteru, tak mám velkou radost, že jsem se začal zlepšovat.“



neděle 30. ledna 2005

Ten člověk ale musí být nervózní...

..., že takhle zběsile ťuká do stolu.
Ale kdepak, prostě jen potřebuje rychle poslat mailem tu objednávku ;-)


... je také vhodná pro sterilní nebo naopak velmi špinavá prostředí, protože pro její očištění stačí pouze otřít plochu, na kterou se promítá.

Zařízení používá červenou laserovou diodu k projekci virtuální klávesnice, pohyb prstů je snímán infračerveně. Klávesnici si můžete přizpůsobit například zvukovými efekty (klikáním), nastavením citlivosti a nebo například dobu projekce v případě že nepíšete. Podporovány jsou operační systémy Pocket PC 2002 a 2003, Smartphone 2003, Palm OS verze 4.x a 5.x a Windows 98/NT/2000/XP. Zařízení stojí 199.99 dolarů ve verzi pro sériový port (RS232), pro bluetooth verzi je cena stanovena na224.99 dolarů.

Zdroj: Živě.cz

Vilda saw: „Sametoví vrazi“     80%

Můžeme si zvolit své jednání, ale nemůžeme si zvolit jeho následky. Ty jsou předem dané a nevyhnutelné.

Po dlouhé době společensky kritický film, který nevyvolává pocity trapnosti. S Jiřím Svodobou nemusíme jistě v tisíci věcech souhlasit, je ale zřejmé, že je to slušný člověk, který poctivě hledá odpovědi na otázky, které ho trápí.

Silný příběh, výborné (=přesvědčivé) herecké výkony: Dlouhý,Dolanský, Benešová – a velmi dobře obsazená Alice Veselá. Just a glimpse: Scéna, když přichází za „Karlosem“ nenalíčená: najednou to není sexy vamp, ale překvapivě krásná žena s něžnými rysy, je zřejmé, že maska sexbomby není běžnou snahou zamaskovat prázdnotu a tuctovost, ale spíše způsobem, jak skrýt svoji citlivost... kvůli takovým letmým maličkostem ostatně (taky) chodíme do kina, ne? :-)

neděle 23. ledna 2005

Lord of the Net – The Two Servers

Novell zjevně upnul na Open Source, zejména Linux veškeré své naděje a síly – a nejde na to špatně :-)

Emoce rozhodují…
Pro „Novell BrainShare“ (scan the keynotes) připravil video, které vtipně a chytře využívá filmové zpracování Tolkienova eposu

Lord of the Net – The Two Servers (.MPG, 35MB)
české titulky by edheldil@atlas.cz
Ale Temný FUD se probudil
Hrůzná moc jeho síťového řešení uvrhla IT oddělení do strachu, nejistoty a pochyb (FUD)

…. a informace zdůvodňují
Nedříve koupě Ximianu (zejména Evolution (screenshot) coby alternativa k MS Exchange) a zejména akvizice SuSE. Zatím se zdá, že Novellu by se mohlo podařit zkombinovat Open Source nadšení a spolupráci s tradičním „chladným“ korporátním „we do it for money only“ systémem.

Otázka zní: Je v Novellu leader, který na Open Source vsadí svou budoucnost a převezme zodpovědnost?

BTW: Hlavní zpráva na Novell.com? - Czech Post turns to SUSE LINUX to Support Postal Operations

Simple, isn’t it? ;-)

„... Stres je synonymem slova strach. Stres je pro lidi, kteří jenom chodí do práce. Pokud věci budujete a měníte, neznáte stres..

… Pokud má někdo skvělý výkon a vynikající osobní předpoklady, je to snadné. Pokud nemá nic z toho, je to snadné stejně. Pokud podává výkon jenom tak takl, ale sdílí vaši firemní kulturu, dejte mu druhou šanci. Každý v této místnosti včetně mě dělá chyby, a to mockrát.“ Nebojte se však příjít o lidi, kteří přestože mají vynikající výsledky nesdílejí firemní hodnoty a podrážejí týmové kolegy. „Musíte takové lidi vyhodit, pokud máte nějakou firemní kulturu, dodává publiku odvahu Welch...

„…. Evropa je příliš svázaná předpisy, peníze nefungují jako motor inovací… zapomeňte na regulace, na metriky, na všechny věci, které omezují malé společnosti. Prostě nalijte do businessu peníze, bude to fungovat….

Z talkshow s Jackem Welchem, Bratislava listopad 2004, pořadatel Top Events
Celý článek „Jack Welch osobně“, BIZ prosinec 2004, str. 20 - 23

reportáž o tom, jak snadné bylo změnit GE :-)
"Vezměte svůj osud do vlastních rukou, než to za vás udělají jiní"
- originál "Control Your Destiny or Someone Else Will"

neděle 16. ledna 2005

Mac mini

Jak jsem si říkal, že produkty Applu jsou po návratu Jobse stále propracovanější a vše do sebe skvěle zapadá, tak tohle už přestává být legrace... :-)










Posted by Hello

Znovu a lépe

Některé následky obrovských přírodních katastrof mohou být nečekaně dalekosáhlé a dlouhodobé. V roce 1755 zničilo zemětřesení spojené s tsunami Lisabon. V portugalském hlavním městě bylo zničeno 85 % všech budov, částečně přímo při zemětřesení, částečně v důsledku požárů. Třetina z 275 tisíc obyvatel hlavního města zahynula. Král Josef I. se svým dvorem se zachránil jen díky rozmaru jedné z princezen, která těsně před katastrofou prosadila rodinný výlet za město.

K zemětřesení došlo 1. listopadu, na katolický svátek Všech svatých. Tato okolnost, společně s faktem, že byly zničeny všechny významné kostely a katedrály, doslova otřásla náboženskou vírou v Portugalsku. Politickou hvězdou se stal Sebastião de Mello, pozdější markýz Pombal. De Mello byl velmi schopný manažer a jediný člen vlády, který byl schopen na vzniklou situaci reagovat. Díky jeho organizačním schopnostem nedošlo k epidemii a během jediného roku byl Lisabon znovu postaven, a to na základě velmi progresivního urbanistického návrhu.

Lisabonská katastrofa měla široký ohlas a je zmiňována v řadě literárních děl, od spisů Voltaira a Rousseaua až po loutkovou hru o doktoru Faustovi. Autorita církve byla otřesena do té míry, že již nikdy od té doby nezískala v Evropě původní moc. Markýz Pombal se naopak jako předseda vlády stal velmi mocným mužem. Vyhnal ze země jezuitský řád, omezil moc šlechty, prakticky zrušil inkvizici, zavedl rovnost občanů před zákonem, zrovnoprávnil Židy, zrušil otroctví a provedl řadu dalších reforem. Jeho činy inspirovaly osvícenství a zprostředkovaně i Velkou francouzskou revoluci. Tak vlna tsunami ovlivnila evropské dějiny.
Celý text: Pavel Kohout: "Zemětřesení, ekonomika a dějiny"

DISCLAIMER: Uvedený text nemá ani na vteřinu zlehčovat utrpení lidí postižených jakoukoliv katastrofou. Má pouze ukázat, že ze všeho se můžeme poučit a vybudovat něco nového. Jistě i PK to nemyslel jinak.

„DMS ASIE“ na 8777 - simple AND easy way how to help these days

Komorník, ver.01 alfa

Google považuje socioware jako prostředek k analýze chování uživatelů za silnou zbraň vyhledávače do budoucna a není sám. Ve vývojových laboratořích Microsoftu se pracuje na podobném projektu nazvaném Wallop (nespěchejte, jen pro zvané). Microsoft se v poslední době stal jedním z největších zaměstnavatelů sociologů, psychologů a demografů – v USA jej předstihují již jen americké zpravodajské a bezpečnostní služby.
Celý text: P. Zandl: Orkut, pozvánky a budoucnost SocioWare, Lupa
- Velmi zajímavá analýza socioware na příkladě projektu Orkut

Nicholas Negroponte: "Digitální svět"/"Being Digital"
k tématu: "Proč je Internet doopravdy důležitý, P.Koubský, materiál pro 8. setkání sdružení Lípa

05m - Vidět celého člověka

Ano, víme to, stokrát jsme to viděli/slyšeli/četli, přesto nás to vždy znovu a znovu „překvapí“ - takže je to třeba znovu a znovu připomínat:
HN: Heydrichiáda byla založena na likvidaci elit a toho, čemu se anglicky říká „role models“, tedy nejen celebrit, ale všech, kteří mají přirozený respekt a jsou morálními autoritami ve svém okolí. Máte pocit, že se z toho Rusové a Husák a spol. poučili ve své strategii, jak v likvidaci elit pokračovat dál v 50. a 70. letech? Byl pro ně v tomhle Heydrich vzorem?
JČ: Heydrich prý prohlásil, že stačí, když Čechům zlikviduje na pět tisíc jedinců – vůdců, tím zlikviduje duši národa. To byl možná také jeden z důvodů, který vyvolal v Londýně velké zděšení. Oněch 500 lidí, které stačil Heydrich zlikvidovat během několika týdnů po svém nástupu, na podzim 1941, to nebyli jen tak náhodně vybraní lidé. Pravděpodobně z nich většina do té pětitisícové elity patřila. K. H. Frank v tom pak směle pokračoval. Dá se říci, že tihle nejlepší lidé národa – přirození vůdcové, kteří byli zlikvidováni během okupace, scházeli potom v roce 1948 a později. Heydrich také řekl: „Dát českému dělníkovi tak nažrat, aby konal svou práci.“ A to je zase typické pro 70. léta
Celý rozhovor s Jaroslavem Čvančarou (nejen) o jeho knize „Heydrich“: „Píšu si knihy, které mi chybí“, Magazín HN, 7.1.2005

neděle 9. ledna 2005

Vilda saw: „Wimbledon“           90%

Velmi příjemné překvapení! Čekal jsem light mind-cleaning romantickou komedii, ale viděl jsem velmi chytrou a vtipnou romantickou komedii, spíše britskou než americkou, s výbornými herci, řemeslně dokonale provedenou (kdo by to byl řekl, že Kirsten Dunst a Paul Bettany (great chemistry indeed!) hrají tak dobře tenis ;-)

John McEnroe (coby tv komentátor): „Divím se, že dál hraje, já bych to tady zapálil.“

Original website (nice one)

Vilda saw: „Eternal Sunshine of the Spotless Mind/Věčný svit neposkvrněné mysli"        90%

Špatné zkušenosti, chyby, kterých litujeme jsou nutnou součástí našeho rozvoje – z nich se učíme, nutí nás zamyslet se, jak by se daly věci dělat jinak. Když se z nich poučíme, pak byly užitečné, když je zapomeneme (= zatlačíme do pod/nevědomí), pak je budeme nuceni prožívat znovu a znovu… until we wise up…

Recenze Cinema
IMDB (top 250: #33) check Users reviews

Vilda read: "Pí a jeho život"        80%

Je tam ovšem i několik míst na čistých 100%: setkání guru 3 náboženství, win-win strategie přežití s Richardem Parkerem a hlavně - definice strachu:
Strach je jediný skutečný protivník života. Jen strach může porazit život. Je to chytrý, proradný soupeř, já to vím až moc dobře. Postrádá veškerou slušnost, nedodržuje žádné zákony ani úmluvy, nezná slitování. Vždy se zaměří na vaše nejslabší místo, které najde s neomylnou lehkostí. Začne ve vaší mysli, vždycky. V jednom okamžiku jste klidní, vyrovnaní, šťastní. Pak do vašich myšlenek jako špeh proklouzne strach, převlečený za mírnou pochybnost. Pochybnost se utká s nedůvěrou a nedůvěra se ji pokusí vytlačit. Jenomže nedůvěra je jen špatně vyzbrojený pěšák. Pochybnost se s ní bez obtíží poradí. Zmocní se vás úzkost. Do bitvy se za vás vrhne rozum. Znovu získáte sebedůvěru. Rozum je vyzbrojen až po zuby nejnovější bojovou technikou. Ale k vašemu úžasu je navzdory vynikající taktice a řadě nepochybných vítězství rozum sražen na lopatky. Cítíte, jak slábnete a kolísáte. Úzkost se promění v děs.
V další fázi boje se strach vrhne na vaše tělo, které si mezitím začalo uvědomovat, že se něco strašlivě pokazilo….
… Brzy začnete dělat neuvážená rozhodnutí. Zavrhnete své poslední spojence – naději a víru. Tak, teď jste porazili sami sebe. Strach, pouhý pocit a dojem, nad vámi zvítězil.
Musíte tvrdě bojovat, abyste jej dokázali ozářit světlem slov. Protože když to nedokážete, když se váš strach promění v bezeslovnou tmu, které se vyhýbáte, na kterou možná i zapomenete, otevíráte se tak dalším útokům strachu – protože jste se s tím soupeřem, který vás porazil, vlastně nikdy neutkali.

Amazon.com - Customer Reviews
Recenze aKB@large
Recenze Ladislav Nagy, HN

Šalebná krmě, která zasytí :-)

… Hlavičky žampionů uložené na „zasněžené pláni“ zrobené z rýže, všechny otočené výtrusnicemi vzhůru, vzhlížejí svými černými ruby ne nepodobné podmanivým očím cikánských mužů….
… Vůně, spletená ve vzhůru stoupající obláček, nabízela opět onu kombinaci toho druhu, kdy samostatné prvky, byť „obyčejné“, složí pospolu vějíř krásy pavího chvostu. Tak široký a chlubný. V ústech potom sousto vyvolalo malý koncert interesantní skladby. Teprve po chvíli jsem se v oné šalebné krmi zorientoval. Zřetelně zde totiž dominuje první plán – nasytit strávníka. Sousto je syté, hutné. Teprve v pozadí tohoto vjemu se projeví další, v tomto případě druhotný aspekt, aspekt labužnický…
… konejšivý, sametově umravňující podíl lehké kaše, která vše tmelí a řadí ve vyrovnaný pochod…
… ostrá až čpavá kyselost, spojená s noblesní uhlazeností ořechové výplně a „ulíznutá“ nenápadnou sice, přesto však znatelně přítomnou mazlivostí šlehačky, sbor, který předvedl optimální epilog…

Inu i takto se dá psát o jídle :-)
Celá recenze restaurace Gitanes: „Maringotka nemusí pendlovat“Euro 2004-47

Vilda saw: „Úžasňákovi/The Incredibles“         80%

PIXAR aneb Power of The Brand
A: „Úžasňákovi?... Kdo to dělal?“
B: PIXAR
A: „OK, tak na to jdem“
B: „A tebe nezajímá o čem to je?“
A: „Ne, proč? :-)“

Recenze Cinema
IMDB rating, check User reviews
… a povedený dabing :-)
„… těším se, co o tom napíše Baldýnský
„ Já už čtu jen Honzu Rejžka